Zdrowie

Implant słuchowy a aparat słuchowy. Czym się różnią te urządzenia?

Zarówno aparat słuchowy, jak i implant słuchowy to urządzenia zaprojektowane w celu wzmocnienia dźwięków docierających do mózgu i poprawy jakości życia. Właściwe odbieranie mowy jest przecież fundamentem relacji społecznych oraz warunkiem sprawnego funkcjonowania w życiu zawodowym. Co jeszcze wspólnego mają ze sobą aparat słuchowy i implant słuchowy? A czym się różnią?

Urządzenia włączające do życia

Oba urządzenia korygują słyszenie przestrzenne. Umożliwia to użytkownikowi właściwe rozpoznanie pochodzenia dźwięków oraz pozwala wyodrębnić spośród wielu ten sygnał akustyczny, który ze względów bezpieczeństwa powinien być najważniejszy. Dobrze dobrane urządzenia poprawiają zatem funkcjonowanie w otoczeniu oraz zapewniają komfort podczas przebywania w przestrzeni publicznej.

Implant słuchowy a aparat słuchowy – sposób zakładania

Podstawową różnicą pomiędzy urządzeniami jest to, że implant słuchowy jest wszczepiany podczas zabiegu chirurgicznego. Pozwala on na stymulacje nerwu słuchowego z pominięciem uszkodzonych części ucha. Dzięki temu, osoby z poważnymi zaburzeniami odbierania dźwięków lub całkowicie niezdolne do odbierania sygnałów akustycznych, zyskują szansę na normalne życie.

Aparat słuchowy pozwala na nieinwazyjne założenie na ucho oraz swobodne zdejmowanie w razie potrzeby. Urządzenie to korzysta z kanałów słuchowych, poprzez które podawany jest wzmocniony sygnał dźwiękowy. Sprawność tego narzędzia jest ograniczona, dlatego stosuje się go u pacjentów, którzy skarżą się na ubytki słuchu, ale nie są one określane jako znaczne.

Zobacz również  Logopedia jako wsparcie w radzeniu sobie z jąkaniem u dorosłych

Budowa

Istotne różnice można dostrzec również w konstrukcji obu urządzeń. Implant słuchowy składa się z dwóch elementów. Cześć zewnętrzna wyposażona jest w procesor mowy i niewielki przewód łączący procesor z anteną, którą umieszcza się na skórze za pomocą magnesu. Komponent wewnętrzny składa się z odbiornika umiejscowionego na kości skroniowej. Elektrody wychodzące z tej matrycy łączą się ze ślimakiem.

Aparat słuchowy zbudowany jest z mikrofonu przechwytującego sygnały akustyczne z otoczenia, procesora wzmacniającego i przetwarzającego dźwięk oraz głośnika, który wysyła bodziec bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Wyróżniamy dwa typy aparatów słuchowych: wewnątrzuszne oraz zauszne – o wyborze modelu decyduje się, biorąc pod uwagę: poziom niedosłuchu, budowę ucha oraz preferencje pacjenta.

Implant słuchowy czy aparaty słuchowy – co wybrać?

Rodzaj zastosowanego w leczeniu urządzenia zależy od stopnia niedosłuchu. Oceny zdolności do prawidłowego rejestrowania dźwięków dokonuje się na podstawie badań i konsultacji u audiologa. Podczas wizyty w Medicus Care, lekarz wykona odpowiednie badania diagnostyczne oraz wskaże na źródło dolegliwości. Na podstawie tych informacji wybiera się urządzenie, które ma na celu przywrócenie sprawności słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *