Wady i zalety mydła w płynie
Jest powszechnie stosowane w centrach handlowych czy restauracjach, choć cieszy się także dużą popularnością w domach prywatnych. Mydło w płynie, bo to o nim mowa, pozwala zachować higienę rąk w wielu sytuacjach. Czy sprawdza się lepiej niż tradycyjne mydło w kostce?
Duża estetyka
Jedną z ogromnych zalet płynnego mydła jest fakt, że jest ono znacznie estetyczniejsze niż wersja w kawałku. Dzięki możliwości nalania go do dowolnie wybranego dyspensera, nie musimy trzymać przy umywalce mydelniczki, często całej zabrudzonej od mydlin.
W takim mydle nie zostają się również ewentualne resztki rzeczy, których dotykaliśmy czy zabrudzenia. W przypadku bardzo brudnych rąk (na przykład po pracy w ogrodzie) często zdarza się, że część tego, co znajdowało się na rękach, zostaje na mydle. To sprawia bardzo niechlujne wrażenie, a także jest bardzo niehigieniczne.
Dodatkowo, mydło w kostce bardzo szybko się zniekształca w połączeniu z wodą przez dotyk. Przez to, zamiast dość estetycznie prezentującej się kostki, po kilku dniach w tym samym miejscu można znaleźć bezkształtną masę mydlaną. To zdecydowanie nie zachęca do regularnego mycia rąk.
W miejscach publicznych mydło w kostce nie miałoby racji bytu: jest zdecydowanie mniej higieniczne. Używane przez różne osoby, byłoby doskonałym źródłem do transmisji wirusów i bakterii, a przy tym powodowałoby duży bałagan (z reguły takie mydło znacznie bardziej się pieni i zostawia większe zabrudzenia wokół).
Wydajniejsza wersja mydła
Mydło w płynie jest dozowane w ilości, jaką ustawiono na dozowniku. Dzięki temu zużywa się znacznie mniej mydła, co stanowi znaczną oszczędność. Jest ono na tyle skuteczne, że nie trzeba używać go wiele, aby dokładnie umyć ręce.
Należy wspomnieć, że dozowniki do mydła często są naprawdę dekoracyjne. Niektóre bardziej nowoczesne modele są wyposażone nawet w możliwość bezdotykowego wydawania mydła, co w dużym stopniu podnosi higieniczność tego rozwiązania.
Łagodniejszy skład
Forma płynna mydła z reguły posiada znacznie łagodniejszy skład od wersji w kostce. To pozwala na znacznie mniejsze przesuszenie skóry. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że znacznie łatwiejsze (a także dużo skuteczniejsze) jest dodanie składników nawilżających do mydła w kawałku.
Dzięki temu, w dobrych jakościowo mydłach w kostce daje się zazwyczaj zrównoważyć szkodliwe działanie wysuszające z nawilżającymi składnikami, które do niego dodano. Jednak takie mydło zużywa się znacznie szybciej, co w praktyce może oznaczać, że połączenie delikatniejszego mydła w płynie z dobrym kremem do rąk da znacznie lepsze efekty i pozwoli uniknąć niechcianego przesuszenia skóry.
Ekologiczne rozwiązanie
Choć można by pomyśleć, że to mydła w kostce są ekologiczne ze względu na brak plastikowego opakowania, nie do końca tak jest. Po pierwsze, używając klasycznego mydła, zużywa się go znacznie więcej, a co za tym idzie – wyrzuca się również więcej opakowań od niego.
Wygodne wkłady do mydeł płynnych są atrakcyjne cenowo, a poza tym pozwalają uniknąć zakupu kolejnej plastikowej buteleczki.